اصطلاحات فنی مرتبط با فوم و لاستیک

چگالی : تقسیم جرم بر حجم و به طور کلی با مقدار kg/m3 و یا lbs/ft3 نشان داده می شود . معمولا هرچقدر چگالی بالاتر باشد، کیفیت فوم بهتر و قیمت آن گران تر خواهد بود .

استحکام کششی : استقامت و استحکام جنس مورد نظر که به عنوان بیشترین تنش طولی تعریف میشود بدون پاره شدن و گسستن. معمولا به صورت KPA ، kg/cm2 و یا PSI نشان داده می شود .

قابلیت درازشدگی در نقطه گسیختگی : مقدار کشیدگی قبل از رسیدن به نقطه گسیختگی که نتیجه آن به صورت درصد بیان میشود.

فوم شانه تخم مرغی یا پروفیل شده : فومی که با استفاده از دستگاه پروفیل کننده به صورت پروفیل های مختلف با قله ها و فرورفتگی ها در دسترس است.

فوم چگال شده : فوم معمولی که تحت فشار و حرارت ، چگالی آن افزایش می یابد .

فوم felted : اصطلاح دیگری برای فوم چگال شده .

فوم اشتعال کاه : فوم حاوی مواد افزودنی به منظور پایین آوردن میزان اشتعال یا به منظور بدست آوردن ویژگی خود خاموشی به هنگام قرار گرفتن در معرض یک منبع احتراق. استانداردهای این نوع فوم مطابق با ویژگی ها و استانداردهای بین الملل اشتعال می باشد.

برش کیس کات (kiss cutting) : فرایند برش دایکات است که قطعات برش خورده را بر روی یک رول ایجاد میکند تا به آسانی جدا شده و مورد استفاده قرار گیرد.

دایکات (Die cutting) : فرایند تولید قطعات برش خورده مجزا که از ابزارهای مخصوص برای قالب گیری استفاده میکند.

لمینیت کردن : فرایندی که در آن لایه های مختلف به وسیله چسب به فوم مورد نظر میچسبند تا یک فوم لمینیت شده بدست آید (در این فرایند دو یا بیشتر از دو ماده با یکدیگر ترکیب میشود) .

فرایند لمینیت کردن به کمک شعله : روش ترکیب کردن مواد / فیلم ها / فویل ها با استفاده از یک ماشین یا دستگاه پرس و شعله .

ISO : سازمان بین المللی استانداردسازی

فوم پلی یورتان : اصطلاح کلی برای توصیف فوم پلاستیکی تولید شده با روش فوم سازی هم از یک رزین پلی ال مربوط به پلی استر هم پلی اتر در ترکیب با آب و تولوئن دی ایزوسیانات ، همراه با کاتالیزورهای مختلف و عوامل فوم زا و رنگدانه های مخصوص رنگ آمیزی.

پلیمر : یک ترکیب طبیعی یا مصنوعی ، متشکل از مولکول های بزرگ از یک مجموعه متصل از مونومرهای مکرر ساده .

کراسلینک : اتصالاتی است که در آن یک زنجیر پلیمر به دیگری متصل میشود .

فوم سلول باز : اشاره به ساختار فومی دارد که به صورت اتصالات داخلی باز و همگن میباشد .

فوم سلول بسته : اشاره به ساختار شبکه سلولی فوم دارد که به صورت کاملا کیپ و بسته میباشد و اجازه میدهد فوم به صورت موثری به عنوان یک آب بند که جذب آب در آن کمتر از 0.5% است ، استفاده شود .

همگن : فومی که دارای ساختار سلولی یکنواخت ، هموار ، مشابه و یکسان است.

 فوم پلی یورتان مشبک : فوم پلی یورتانی که دستخوش فرایند ثانوی بعد از تولید میشود . در این فرایند غشای سلولی موجود در فوم به صورت کامل برداشته میشود تا یک ساختار سلولی باز حاصل شود .ساختار سلولی همگن و باز بدست آمده باعث میشود فوم به عنوان یک فیلتر در جداسازی گاز ، مایعات و نیز برای تصفیه استفاده گردد. روش های مختلفی برای مشبک نمودن فوم وجود دارد ، از جمله روش های شیمیایی و یا استفاده از گاز.

فوم سرامیکی : فوم فیلتر سرامیکی نقش حیاتی در ریخته گری فلزی و صنایع ریخته گری دارد که در واقع از آنها برای فیلترکردن ناخالصی های موجود در فلزات مذاب به منظور بهبود کیفیت و عملکرد محصول نهایی استفاده می شود. فوم های سرامیکی درواقع از فرایند مشبک سازی فوم های پلی یورتان حاصل می شوند.

فوم درزبند یا آب بند : فومی که یک ساختار سلولی بسته و کیپ دارد و به عنوان یک واشر یا آب بند استفاده میشود که درواقع تحت فشار باعث میشود به عنوان یک درزگیر محکم و موثر برای آب و هوا استفاده شود .

SAB : پشت چسب دار (Self Adhesive Backed)

عایق حرارتی : فومی که دارای یک ساختار سلول بسته با مقادیر هدایت گرمایی عالی که خواص عایق بودن حرارتی بهینه را فراهم میکند.

فوم ایمپرگنیت شده / اشباع شده / عمل آمده / تلقیح شده : یک فرایند شیمیایی ثانویه و روشی برای بهبود عملکرد فوم . فرمولاسیون های مختلف و تکنیک های آغشته سازی مزایای زیر را شامل میشود :
 
بهبود مقاومت در مقابل آتش
بهبود ویژگی های فیلتراسیون
بهبود ویژگی های آب بندی
 
فوم های تراشه / فوم های قابل ساخت مجدد : یک محصول فرعی از تبدیل فوم ، فوم پلی یورتان دست نخورده به شکل گرانول درمی آید و با تولوئن دی ایزوسیانات و بخار میکس میشود و سپس تحت فشار به شکل بلوک های منحصر به فرد فوم تراشه و یا فوم قابل ساخت مجدد تبدیل میشود .

می توان چگالی های مختلف از این فوم ها بدست آورد که در صنایع مختلف برای لایه زیر فرش ، بسته بندی و به عنوان عایق صوتی بکار رود.

فوم پلی اولفین : نامی عام برای فوم پلی اتیلن است که می تواند یا به صورت کراسلینک تولید شود یا غیر کراسلینک. فوم پلی اتیلن کراسلینک بسط یافته دارای ساختار سلولی هموار و صاف سلول بسته می باشد با جذب آب کمتر از 0.5% . نوع غیر کراسلینک آن دارای ساختار سلولی درشت تر است و برای کاربردهای غیر تخصصی از قبیل بسته بندی مناسب تر است. نوع کراسلینک آن ، یک فوم تخصصی است و برای کاربردهایی مثل عایق کاری حرارتی ، درزگیر و آب بند و بسته بندی های محافظتی و انواع جعبه ابزارها و ... .

فوم آکوستیک : همه فوم هایی که دارای ویژگی های جذب صدا هستند . جذب بهینه صدا با ویژگی هایی مثل ساختار سلولی کنترل شده و باز و همچنین یکنواخت، بدست می آید .

XPE : فوم پلی اتیلن بسط یافته (Expanded Polyethylene Foam)


PUF : فیلم پلی یورتان یا فوم پلی یورتان

فوم پرتو افکنی شده : فرایندی که در آن فوم مورد نظر در معرض تابش پرتو قرار می گیرد.

فوم HME : فوم مخصوص تبادل رطوبت و گرما ، کمک می کند به جمع آوری و نگه داری مقدار گرما و رطوبت حاصل از دم و بازدم یک بیمار کمک میکند و در طول استنشاق ؛ آنها را به ترکیب بخارگونه استنشاق شده بازمی گرداند .

فوم مموری : فوم ویسکوالاستیک با ساختار سلول بسته که نقاط فشار را برطرف میکند.

فوم هیدروفیل (فوم آب دوست): فوم با یک ساختار سلولی کنترل شده که در مقابل مایعات واکنش موئینگی خوبی نشان میدهد . این نوع فوم ها به نام آب دوست نیز معروفند.

فوم آبگریز : فومی که دافع آب و روغن است.

فوم دست نخورده : فومی که مستقیم از کارخانه می آید و هیچگونه عملیات اضافی بر روی آن انجام نمی شود.

فوم ضداستاتیک : فوم عمل آمده خاصی که در مقابل اثرات الکتریسیته ساکن مقاوم است .

لاستیک اسفنجی EPDM : فوم لاستیکی اسفنجی اتیلن پروپیلن داین مونومر (Ethylene propylene diene monomer)

لاستیک اسفنجی پلی کلروپرن : فوم لاستیکی اسفنجی نئوپرن