قالب گیری تزریقی - گروه صنعتی پایا بسپار آذین
15532
rtl,page-template-default,page,page-id-15532,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-16.8,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.2,vc_responsive

این فرایند برای تولید انبوه قطعات پلاستیکی یکسان استفاده می شود. یکی از رایج ترین انواع ترموپلاستیک ها که در قالب گیری تزریقی مورد مصرف قرار می گیرد پلی استایرن فشرده است. این نوع قالب گیری مهم ترین روند تولید پلاستیک ها می باشد که با استفاده از آن می توان محصولات کوچک مانند در بطری، درپوش سینک ظرفشویی، اسباب بازی، ظروف پلاستیکی و قطعاتی از دوربین را تولید کرد. همچنین برای ساخت سطل زباله وظروف حمل شیر به کار می رود. حتی می توان درقالب گیری موارد بزرگ تر مانند قسمت هایی از بدنه اتومبیل وتنه کشتی آن را مشاهده نمود.
قالب گیری تزریقی قبلأ به وسیله انسان در کارخانه ها انجام می شد. اما امروزه یک روند تولید خودکار محسوب می شود

جهت هرگونه مشاوره و استعلام قیمت با ما تماس بگیرید

مراحل تزریق پلاستیک
_دانه های خرد شده یا پودر پلاستیک به وسیله قیف درون دستگاه ریخته می شود.
_دستگاه تزریق متشکل از یک بشکه فلزی است که وسیله ای پیچ مانند و در حال چرخش پلاستیک را از درون بشکه به داخل قالب هدایت می کند. در مسیر انتقال، پلاستیک به وسیله دستگاه گرمایشی اطراف بشکه ذوب می شود.
_زمانی که کل مواد (پلاستیک ذوب شده) در انتهای بشکه جمع می شود پیچ به عقب باز گردانده شده و به وسیله یک پیستون هیدرولیک به جلو هل داده می شود تا مواد را به داخل قالب تزریق کند. قالب قبل از تزریق گرم شده و پلاستیک سریع تزریق می شود تا ازسخت شدن آن قبل از پر شدن قالب جلوگیری شود.
_فشار برای مدت کوتاهی ادامه پیدا می کند تا از برگشت مواد در هنگام سفت شدن جلوگیری شود. این کار موجب می شود که محصول فرورفتگی یا چین خوردگی پیدا نکند و کیفیت بهتری داشته باشد. بعد از سرد شدن پلاستیک سفت شده را از قالب جدا می کنند.

مزایای فرآیند قالب‌ گیری تزریقی:

۱- تعداد تولید بالا.
۲- امكان كاشت قطعات فلزی و غیر فلزی در پلاستیک.
۳- امكان تولید قطعات كوچک با فرم‌ های پیچیده و تلرانس‌ های ابعادی دقیق.
۴- امكان استفاده از بیش از یک نوع ماده پلاستیكی در یک قطعه.
۵- عدم نیاز اغلب قطعات تولیدی به عملیات تكمیلی.
۶- امكان استفاده مجدد از ضایعات پلاستیكی تولیدی.
۷- امكان تولید قطعات سازه‌ای از فوم به روش قالب گیری تزریقی واكنشی.
۸- قابلیت اتوماسیون كامل فرآیند.

معایب قالب‌گیری تزریقی:

۱- عدم امكان تولید برای تعداد كم.
۲- ماشین‌های تزریق گران هستند.
۳- رقابت در این عرصه تولید زیاد است.
۴- فرآیندی پیچیده است.